Luizinho Faleiro MP, WhatsApp No, Contact Address, Phone Number, Email ID, Office Details, Website

Rajya Sabha Member Date: 08/08/2022

Luizinho Faleiro is an All India Trinamool Congress politician from Goa who served as a General Secretary in the All India Congress Committee of Indian National Congress since 2013 and was In-charge of the 7 North Eastern States of Manipur, Meghalaya, Mizoram, Sikkim, Arunachal Pradesh, Nagaland and Tripura. Previously he served two terms as the eighth Chief Minister of Goa.


 He quit the Indian National Congress on 27th September, 2021 to join the All India Trinamool Congress on 29th September, 2021. He is married to Rachel Faleiro and is the father of two sons, Lenin, Rabindra and only daughter Rania.


Name : Shri Luizinho Joaquim Faleiro
 
Member of Parliament : Rajya Sabha 


State : West Bengal


Party : All India Trinamool Congress


Father's Name : Late Shri Joaquim Faleiro


Mother's Name : Shrimati Conceicao Joaquina Colaco -E- Faleiro


Date of Birth : 26 August 1951


Place of Birth : Navelim, Distt. South Goa, Goa


Marital Status : Married on 26 August 1977


Spouse's Name : Shrimati Maria Benedita Raquela Xavier Faleiro


Children : Two sons and one daughter


Educational Qualification : B.Com., LL.B., M.Com. Educated at Bombay University and Karnataka University


Profession : Agriculturist/Farmer and Legal Practice


Permanent Address :  14/C, 'Luchel', Caminho De Monte, Borda, Margao, District: South Goa, Goa. 403601 


Tel.- 0832-2731779


E-mail : [email protected]


Positions Held :    
1980-84 Member, Legislative Assembly of Goa, Daman and Diu
1984-89 Member, Legislative Assembly of Goa, Daman and Diu (second term)
1989 - 1994 Member, Goa Legislative Assembly
Jan. 1990 Cabinet Minister, Government of  Goa (holding the  portfolios of Urban Development including Municipalities, Social Welfare, Law and Judiciary, Legislative Affairs, Revenue, Labour and Employment and Housing including Housing Board)
1994 – 1999 Member, Goa Legislative Assembly (second term)
Dec. 1994 Cabinet Minister,    Government of Goa (holding the  portfolios of Industries, Legislative Affairs, Law and Judiciary and Labour and Employment)
Nov. 1998 Chief Minister,   Government of Goa  (holding the  portfolios of Home, Personnel, General Administration, Vigilance and Planning)
1999-2002 Member, Goa Legislative Assembly (third term)
June 1999 Chief Minister,  Government of Goa (holding the portfolios of Home, Finance, General Administration, Personnel and Information Technology)
2002-2007 Member, Goa Legislative Assembly (fourth term)
June 2005 Cabinet Minister,  Government of  Goa (holding the portfolios of Industries and Education)
March 2017 - Sept. 2021 Member, Goa Legislative Assembly (fifth term)
Nov. 2021 Elected to Rajya Sabha
Jan. 2022 onwards Member, Committee on Industry

Share Now Ask Question Reply Now Contact Complain

Related Numbers

Customers Tickets

    Service issue | Complaint | Query | Feedback | Suggestion | Reply